ZPRÁVY Z DOMOVA

Autorem článku je uživatel Domova Pod Skalami Kurovodice

 Lázně Velké Losiny

 

Pondělí 6.4.2009

Odjezd zájezdu do Velkých Losin byl 8,30hod. z nádvoří Kurovodic. Trasa – Kněžmost, Sobotka, Jičín, Hradec Králové – první zastávka byla u benzínové pumpy na toaletu. Nákup pití.

Dále jsme pokračovali na Vamberk a Kostelec nad Orlicí. Přejeli jsme Orlické hory a serpentýny nad Červenou Vodou se některým z nás staly osudnými. Udělalo se nám nevolno. Zvracení postihlo dva členy naší výpravy.

Dále jsme pokračovali do Velkých Losin. Do lázeňského domu Šárka jsme dorazili ve 12,30hod. Po příjezdu nás hned pozvali k obědu – byly brambory a květákový nákyp. Po obědě následovalo složité ubytování a pohovor s paní primářkou, která po nás vyžadovala zdravotnickou dokumentaci a změřené tlaky. Požadované dokumenty jsme neměli, protože nám bylo řečeno, že je nebudeme potřebovat. Přesto se k nám pí. Primářka chovala vstřícně a mile. Naši uživatelé byli ubytováni do tří pater lázeňského domu. Do večeře probíhalo ubytování a odpočinek. K večeři jsme si pochutnali na hovězím s omáčkou a těstovinami.

Po večeři nastalo dvouhodinové měření tlaků a tepů. Potom koupání všech uživatelů a ve 22,00hod. jsme si dali dobrou noc


Úterý 4.4.2009

Budíček pro doprovod je v 6,00hod., pro uživatele v 6,30hod. Nastává ranní hygiena, holení, stlaní postele. Snídaně je v 7,30hod. a od 8,00hod. jsou lázeňské procedury – perličková koupel, rašelinová a parafínové zábaly. Na závěr masáže. Procedury trvaly do 11,30hod. a hned následoval oběd a odpolední procedury, které trvaly do 16hod.

Uživatelé, kteří neměli procedury, vyrazili obhlédnout městečko a obchody. Ostatní využili překrásný lesopark přímo u lázeňského domu. Zde kvetly sasanky, fialky, orseje, sedmikrásky a plicníky. No prostě nádhera.

Večeře v 17,30hod.. Podvečerní procházka lesoparkem a po návratu hygiena a večerka.

 

Středa 8.4.2009

Co se to děje? Dnešní den je úplně jiný než ty dva předchozí. Pondělní a úterní zmatky a nervozitu zahnalo ranní sluníčko. Nastala poklidná a příjemná lázeňská atmosféra. Naše děvčata a chlapci se vyspali do růžova, jen my „dozorčí rota“, do bledě modra. Každodenní ranní povinnosti nám připadaly že jsou bezva. A víte proč? Daly jsme hlavy dohromady zorganizovali postup všech procedur. Šlo to jako po másle.

Kromě procedur, jako vířivka, zábaly a masáže, dnes devět uživatelů navštívilo termální sirný bazén. Např. Jiří Brauner, Hilda Vlčková, Olda Babka, Béďa Jersák a jiní. Přes počáteční obavy si všichni bazén chválili a oběd jim o to více chutnal. Uživatelé byli vodoléčbou na tolik znaveni, že odmítli nabízenou návštěvu losinských papírem.

Od místních obyvatel jsme se dozvěděli, že zde režisér Jakubisko asi měsíc natáčel velkofilm Báthory. Místní občané dostali pracovní příležitost jako kompars a výdělek asi 1000,-kč na den.

Zdatnější jedinci vyrazili do města, ostatní relaxovali v lázeňském lesoparku. Po večeři jsme u zdejšího jezírka pozorovali žáby a zárodky jejich potomků. Také proběhl závod v hodu šiškou do dálky. Zúčastnil se i Pepíček Bláha. Vítězi jsme provolali třikrát hurá. Bylo to bezva, vidět snahu uživatelů, s jakým zápalem vrhají šišky a jakou mají radost, když se hod podařil.

Procházku jsme zakončili posezením na lavičkách, zpívali jsme a vyprávěli si dojmy z lázní. Po večerní hygieně jsme šli spát s dobrou náladou.


Čtvrtek 9.4.2009

Ranní vstávání jako obvykle – hygiena, holení, stlaní a odchod na snídani. Dopolední procedury a již velmi oblíbený sirný bazén. Např. Jiří Malý, Honzík Haberpush, Péťa Špringer.

Po obědě si Míla Břízková vybrala svůj bonus – aroma masáž. Voněla tak, že všechny kytičky závistí zvadly.

Dnes po obědě jedenáctičlenná skupinka uživatelů vyrazila vyplenit cukrárnu, což se jim nepodařilo, protože zásoba zákusků byla větší, než naše finanční možnosti. Přesto coca-cola tekla proudem.

K večeři byla místní specialita ŠPECLE – nudle s vepřovým masem a omáčkou. Od dnešního dne uživatel Růžička nebude do konce zájezdu spát. Bude vyšívat veškerý personál lázeňského domu Šárka dečky, které jim slíbil.

Pan Karel Lukšander přivádí v úžas kolemjdoucí svou pěveckou produkcí v anglickém jazyce.

Po večeři jsme si volné chvíle krátili karbanem, dámou a jinými hrami. Zlatým hřebem dnešního večera byla árie z Rusalky – Měsíčku na nebi hlubokém u jezírka v lázeňském parku. V kostýmu zpívala Blanka Holečková, členka souboru CHARMONÉ (RADOST). Představení se líbilo, cvakaly fotoaparáty a následoval potlesk. Na zpáteční cestu parkem nám svítil měsíc, který bal v úplňku. Ještě po večerní hygieně všichni uživatelé básnili o krásné Rusalce.


Pátek 10.4.2009

Jako vždy. Ranní hygiena, holení, stlaní, odchod na snídani. Po dobré snídani – máslo, sýr, med, marmeláda, šunka, chléb, čaj, mléko, kakao a nezbytná káva (každý si opravdu mohl vybrat podle své chuti), jsme šli na procedury. Rašelina, parafín perličkové koupele a masáže. Na závěr všech procedur, jsme si my vychovatelky, vybraly své grátis voňavé masáže.

Oběd nám moc chutnal, ale dnešní svačince, vdolkům s jablky a kávičkou podávanými v parku, se nevyrovnal. Po vdolkách se jen zaprášilo.

Odpolední procházka byla spojena s návštěvou cukrárny „U trubičky“. Uživatelé si užili dortíčky a coca-colu. Někteří si doplnili svůj šatník u místních vietnamských spoluobčanů. Jak se říká – zboží kvalitní, ceny nízké.

Příjemný podvečer jsme trávili procházkou v lese.Po večeři kluci mastili karty, jiní zpívali, prostě veselá nálada. Vznikla diskuse o pobytu v lázních. Všichni se shodli na jednom názoru – líbí se nám tady, je tu krásně. Myslím si, že tento názor umocňovalo příjemné prostředí a hlavně sluníčko, které se na nás každý den vydatně smálo. Ale taky milá paní kuchařka Helenka, která se o nás vzorně starala a našim uživatelům opravdu přála.

Dnes večer koupání a spánek. V průběhu noci nic neobvyklého, občasné vyčůrání a nelibá žízeň. Jinak opravdu klid.


Sobota 11.4.2009

Hody, hody, doprovody….. Velikonoce jsou už za dveřmi. Časně ráno proběhla první nadílka. Ivánek P. měl průjem. Nastala rychlá akce, koupání a úklid. Za chvilku nikdo nepoznal, že se u nás již nadělovalo.

Ani dnes nás sluníčko nezklamalo. Po snídani jsme hned vyrazily do „našeho“ lesoparku. Přivítali nás ptáčkové svým zpěvem.

Sobota, předposlední den našeho ozdravného pobytu, byla poklidná a již bez lázeňských procedur. Rozhodli jsme se pro relaxační oddych. Slunce, klid lesního parku, posedávání po lavičkách a krátké procházky. Někteří si doplnili své zásoby v místní sámošce, jiní navštívili pomník upálených lidí při čarodějnickém procesu. Menší skupinka poseděla při kávě a minerálce v předzahrádce místní restaurace.

Oběd byl rozlučkově sváteční – bramborový salát a řízek.

Pozdně odpolední a podvečerní čas byl určen balení a přípravám na odjezd. Po večeři nastalo poslední koupání a poslední noc našeho pobytu. Přesto, že tu bylo krásně, uživatelé se již těší domů.


Neděle 12.4.2009

Poslední hodiny našeho pobytu. Dnes včasné vstávání. Vychovatelky v 5,30hod, uživatelé v 6,00hod. Nastala ranní hygiena, holení a také poslední koupání. Odnášení kufrů, tašek, batohů, chodítek a zdravotního materiálu do haly, úklid ložního prádla, snídaně a rozloučení s personálem hotelu Šárka. Nejvíc plakala kuchařka Helenka, která si naše uživatele opravdu oblíbila.

V 8,30hod. je odjezd. Po cestě jedna zastávka u benzínky před Hradcem Králové, zde všichni posvačili. Příjezd do Kurovodic ve 12,30hod. Na uživatele čekal oběd.


Závěr:

Tuto zprávu berte vážně i s humorem, sepsali ji všichni účastníci pobytu v lázních Velké Losiny.

A ejhle! On se z toho vyklubal príííma zájezd.

 

Režie: Blanka Holečková zvaná Stará Hajná

2.režisér : Míla Břízková zvaná Bříza

1.asistent režie : Olga Rozkovcová zvaná Róza

2.asistent reřie : Marta Laubeová zvaná Laubice

catering : Jana Hásová zvaná Sysel

přenosový vůz : řidič Všetička zvaný Brzda plyn

 

V hlavních rolích :

1. Jindřich Hrnčíř

2. Fanda Nový

3. Béďa Jersák

4. Hela Chmelová

5. Pavel Růžička

6. Jirka Brauner

7. Ivan Punčochář

8. Karel Lukšander

9. Péťa Špringer

10. Gemma Marková

11. Hilda Vlčková

12. Alice Sedláčková

13. Míra Bača

14. Václav Šimon

15. Pepíček Bláha

16. Honza Haberpusch

17. Pepa Matoušek

18. Olda Babka

19. Bóža Cibriková

20. Lenka Sládková

21. Jirka Macoun

22. Petr Petrův

23. Jirka Malý

24. Václav Zíb

25. Josef Landa

 


Natočeno podle předlohy: Miloslavy Pošvicové

Producent: p.ředitel Josef Mlčoch